Jdi na obsah Jdi na menu
 


o činnosti místní organizace

Zpráva o činnosti ZO českého svazu zahrádkářů v Hnojníku za rok 2017.

 

Činnost byla zahájena členskou schůzí 21. 4. 2017. Na schůzi byly schváleny vnější opravy klubovny (oprava omítek, malování, nátěry, obložení stěn dřevem, vybudování pultu, oprava vodovodní přípojky apod.) Tyto úprav y byly provedeny v období od května do září 2017 a podílelo se na nich 10 – 15 aktivních členů organizace a přátel. Náklady činily cca 10 tis. Kč.

Dne 2. 6. 2017 se konalo pro členy a pozvané hosty „smažení vaječiny“ ve venkovních prostorách klubovny.

Dne 16. 6. 2017 se uskutečnil ve spolupráci s Obecním úřadem zájezd, zaměřený na bylinné léčitelství, vč. přednášky a instruktáže.

Základní organizace ČSZ Hnojník obnovila letitou tradici zájezdů.

Dne 16. 6. 2017 se členové a pozvaní přátelé vydali autobusem do Brodku u Konice, do zahrad paní Mgr. Jarmily Podhorné. Po milém přijetí paní magistrou ve výrobních prostorách, vyslechli si účastníci zájezdu přednášku, spojenou s projekcí o účinnosti vyráběných produktů na lidský organizmus. Hostitelka je známá pěstováním různých keřů a bylin a dále sběrem pupenů, ze kterých pak vyrábí léčivé produkty – tinktury, mastičky, mazání apod. Účastníci zájezdu si prohlédli dvě velké zahrady a měli možnost si zakoupit rostlinky a vyráběné produkty. Další zastávkou zájezdu bylo arboretum v Bílé Lhotě. Za účasti průvodce byla provedena prohlídka rozsáhlé zámecké zahrady se vzácnými stromy, doplněná různými keři, květinami a zámeckým jezírkem s lávkou, posetém překrásnými lekníny. Průvodce seznámil s historií vzácných stromů v arboretu a majitelů zámku. Odpoledne pak následovala poutavá prohlídka oblíbeného hradu Bouzov a okolí. Na zpáteční cestě se účastníci zájezdu zastavili v Lošticích, které jsou známy výrobou tvarůžek. Byla navštívena známá tvarůžková cukrárna a speciální prodejna různých druhů tvarůžek. Chutnala zejména tvarůžková zmrzlina.

Dne 16. 10. 2017 se uskutečnilo u klubovny tradiční „plackobraní“. Akce se vydařila i přes nepřízeň počasí. Nabízeny byly různé druhy bramboráků. Např. se špekem, masem a zeleninou, smetanou apod.  Návštěvníkům byly nabídnuty také koláčky, káva, čaj a nápoje.

12. 2017 se uskutečnilo předvánoční přátelské posezení členů místní organizace. Kromě guláše byly v nabídce občerstvení různé sladké a slané vánoční pamlsky

 

Krátká reportáž z exkurse do výrobny Marlenka

Dne 9. 5. 2018 navštívilo 20 členů ČZS v Hnojníku výrobnu medových produktů MARLENKA ve Frýdku Místku.  Unikátní firmu na výrobu medových produktů  podle staroarménské rodinné receptury založil v roce 2003 Armén Gevorg Avetisjan se svou sestrou. Na počest maminky a dcery majitele dostala jméno Marlenka. V době vzniku měla společnost 1 zaměstnance, ale rok od roku se firma dynamicky rozrůstala. K dnešnímu dni má již 270 zaměstnanců.           Medové dorty jsou od začátku vyráběné bez konzervačních přísad a syntetických barviv. Díky originální receptuře a kvalitním surovinám mají výjimečnou trvanlivost a kvalitu. Postupně dochází k rozšiřování sortimentu o další medové výrobky včetně originální kávy Marlenka café. V letošním roce jsou již výrobky Marlenka vyvážené do 40 zemí světa.

Foto z exkurse ve fotogalerii.

Autor foto p. Olga Surá